Ensonhaber.com'a dön

Deniz Selin Ünlüdağ Rusya'da Avrupa şampiyonu oldu

Deniz Selin Ünlüdağ, Rusya'da düzenlenen Avrupa Eskrim Şampiyonası'nda şampiyon oldu. 95 yıllık eskrimin Türkiye tarihinde, bu başarıyı elde eden ilk kadın sporcumuz oldu.

Deniz Selin Ünlüdağ Rusya'da Avrupa şampiyonu oldu
Yorum Yap

Ünlüdağ Soçi'deki turnuvanın yıldız kadınlar kılıç kategorisinde Avrupa şampiyonu olarak tarihe geçerken, Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanı Murat Atalı bu zaferi Afrin'deki Mehmetçik'e armağan ettiklerini söyledi.


TÜRKİYE TARİHİNDE İKİNCİ KİŞİ OLDU

Rusya’nın Sochi kentinde düzenlenen şampiyonada Deniz Selin, 95 yıllık eskrimin Türkiye tarihinde İbrahim Ahmed Acar’dan sonra ikinci, kadınlar kategorisinde ise ilk kez bu başarıyı elde eden sporcu olarak tarihe geçti.

Avrupa’dan 56 sporcusunun katıldığı şampiyonada eleme maçlarından 9. sırada çıkmayı başaran Deniz, son 64’e maç yapmadan kaldı.

İTALYAN, RUMEN, MACAR, RUS VE BULGAR

Deniz Selin, son 32 turunda İtalyan Gaia Pia Carella’yı 15-7 yenerek son 16’ya kalmayı başardı. Bu turda Rumen Felicia Jakob’u 15-12 yenen milli sporcu, çeyrek finalde de Macar Valentina Nagy’yi 15-9 mağlup etti ve yarı finalde Darya Drozd’nin rakibi oldu. Rus rakibini de 15-9 yenerek finale yükselen Deniz Selin, Bulgar Yoana İlieva’yı 15-11 yenerek, kürsünün ilk basamağına çıktı.

Deniz Selin, Türkiye eskrim tarihinde ilk 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonluğunu elde eden kadın kılıç milli takımında da yer alıyordu.

MEHMETÇİK'E ARMAĞAN EDİLDİ

Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanı Murat Atalı, eskrimde elde edilen başarıların tesadüf olmadığını Deniz'in altın madalyasıyla yeniden ispat ettiklerini belirterek, "Bu tarihi Avrupa şampiyonluğunu Afrin yolundaki kahraman Mehmetçik'e armağan ediyoruz." dedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)