Ensonhaber.com'a dön

Melis Mey dünya üçüncüsü

Uzun atlamada 3.’lük kürsüsüne çıkan atletimiz ülkemize ilk madalyasını kazandırdı.

Melis Mey dünya üçüncüsü
Yorum Yap

Dünya Atletizm Şampiyonası’nın son gününde nihayet madalyaya kavuştuk. Bayanlar uzun atlamada Karin Melis Mey 6.80’le bronz aldı.

Dünya Atletizm Şampiyonası Türkiye adına çok kötü başlamıştı... Selim Bayrak, Halil Akkaş ve Türkan Erişmiş’in sakatlığı dolayısıyla katılamadığı şampiyonada en büyük favorimiz Elvan Abeylegesse’nin de 10 bin metre yarışı sırasında aniden sakatlanması adeta yaramıza tuz bastı.KURTARICI MELİS
Nevin Yanıt, Fatih Avan, Alimetu Bekele Degfa gibi atletlerimizin tek tek elendiği şampiyonanın son gününde tam her şey bitmiş derken; Karin Melis Mey bir ’kurtarıcı’ gibi ortaya çıktı. Aslında bu yıl pist sezonunda istikrarlı atlayışlar yapan ve Berlin’de de madalya kazanabilecek sporcularımız arasında olan Mey, şampiyonanın son gününde Türkiye’ye ilk madalyasını kazandırdı.

KÜRSÜYE ÇIKTI
Bayanlar uzun atlama finalinde güçlü rakiplerle yarışan Mey, son olimpiyat şampiyonu Brezilyalı Maggis, son dünya salon şampiyonu Portekizli Gomes ve Avrupa üçüncüsü Rus Kucherenko’nın kötü derece elde etmelerinin de etkisiyle ilk 3 içine girmeyi başardı. Mey yarıştığı 11 atlet arasında ilk denemesinde 6.76’lık derece elde etti. 2. denemesi geçersiz olan Melis Mey, 3. denemesinde 6,80’e ulaştı. Bu derece milli atletimize bronz madalya almasını sağladı. Yarışmada ABD’li atlet Brittney Reese 7.10 ile altın, son dünya şampiyonu Rus atlet Tatyana Lebedeva ise 6.97 ile gümüş madalya elde etti.

3.MADALYAMIZ
Güney Afrika ülke rekorunu elinde bulunduran Karin Melis Mey, 2 yıl önce Fenerbahçe Kulübü’nün büyük destekleriyle Türk vatandaşlığına geçirilmiş ve 2008 Pekin Olimpiyatları’nda da Türkiye’yi temsil etmişti. Türkiye ayrıca Mey’in bu başarısıyla, Dünya Atletizm Şampiyonası tarihinde Süreyya Ayhan ve Elvan Abeylegesse’nin ardından üçüncü madalyasına kavuştu.TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Madalya töreni sonrasında gazetecelerin sorularını ingilizce yanıtlayan ve hedefinin 7 metreyi aşmak olduğunu söyleyen Karin Melis Mey, konuşmasının sonunda Türkçe olarak ’Teşekkür ediyorum Türkiye’ demeyi de ihmal etmedi.
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)