Ensonhaber.com'a dön

3 Dünya Savaşı YALAN oldu

Güney Afrika Atletizm Federasyonu Başkanı Chuene, Semenya’nın cinsiyet testinden geçtiğini ancak sonuçların sakladığını söyledi.

3 Dünya Savaşı YALAN oldu
Yorum Yap
Dünya Atletizm Şampiyonası’nda elde ettiği bayanlar 800 metre dünya şampiyonluğunun ardından “erkeksi” görünümü nedeniyle cinsiyeti soruşturulan Güney Afrikalı atlet Caster Semenya ile ilgili en şok edici açıklama ülke federasyon başkanından geldi.
İtirazlar üzerine IAAF’ın Semenya’dan “cinsiyet testi” istemesini bir insanlık suçu olarak değerlendiren ve bu konuda oldukça sert açıklamalar yapan Güney Afrika Atletizm Federasyonu dün şok edici bir açıklama yaptı. Ülkenin Atletizm Federasyonu Başkanı Leonard Chuene, şampiyon atletin Berlin’e gitmeden önce cinsiyet testinden geçtiğini ancak Semenya’nın çıkarlarını düşünerek bu testin sonuçlarını açıklamadıklarını itiraf etti.
Sonuçları sakladığı için tüm dünyaya özür borçlu olduğunu belirten Chuene’nin dünya şampiyonası öncesinde takım doktorunun yaptığı uyarıları da kulak ardı ettiği ortaya çıktı.
Hem kadın, hem de erkek cinsiyetinin özelliklerini taşıdığı iddia edilen Semenya ile ilgili son kararı IAAF kasım ayında yapacağı toplantıda kamuoyuna açıklayacak.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)