Ensonhaber.com'a dön

Elvan’a büyük ödül

Dünya Fair-Play Konseyi (CIFP) 2009 Fair Play Büyük Ödülü’ne milli atlet Elvan Abeylegesse’yi layık gördü.

Elvan’a büyük ödül
Yorum Yap

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de toplanan Dünya Fair-Play Konseyi (CIFP) 2009 Fair Play Büyük Ödülü'ne milli atlet Elvan Abeylegesse'yi layık gördü.

EN İYİ DAVRANIŞ ÖDÜLÜ
Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de toplanan CIFP, 2009 Dünya Fair Play ödüllerinin sahiplerini açıkladı. CIFP, yaptığı toplantıda 'Davranış'' dalında Elvan'ı, modern olimpiyat oyunlarının kurucusu Baron Pierre de Coubertin'in adıyla anılan ''Trophy'' ile onurlandırdı.

YEDEK AYAKKABILARINI VERDİ
Berlin'de yapılan son Dünya Atletizm Şampiyonası'nda, 15 Ağustos 2009 tarihinde koşulan bayanlar 10 bin metre yarışı öncesi, ayakkabılarını otelde unutan ve kendisi gibi yarışın favorilerinden olan Etiyopyalı Meselech Melkamu'ya yedek ayakkabılarını vererek yarışmasını sağlayan Elvan Ebeylegesse, bu örnek davranışı nedeniyle Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC), eski medya direktörü Etiyopyalı üye Fekrou Kidane tarafından Dünya Fair Play Ödülü'ne aday gösterildi. Elvan'ın, sakatlığı nedeniyle son 7 tura girerken terk ettiği yarışta, Meselech Melkamu 2. olmuştu.

TÜRKİYE'YE İKİNCİ ÖDÜL
Türkiye'ye ikinci ödül ''Tanıtım'' dalında geldi. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin (TMOK) eski başkanlarından merhum Turgut Atakol'un kızı, eski yüzücü, TMOK Yönetim Kurulu Üyesi Sema Kasapoğlu, ''Her kız çocuğu spor yapmalı'' sloganı ile İstanbul Yeniköy'de başlattığı ve daha sonra yurt geneline yayılan ''Çim Filizleri'' projesi ile Şeref Diploması ödülüne değer bulundu.

ÖDÜL 27 MART'TA
Elvan Abeylegesse ve Sema Kasapoğlu, Dünya Fair Play ödüllerini, 27 Mart Cumartesi günü Macaristan'da düzenlenecek törenle alacak.

Türkiye, CIFP Baron Pierre de Coubertin Büyük Ödülü'nü daha önce de İsmet Karababa (1983) ve Hilal Coşkuner (2007) ili iki kez kazanmıştı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)