Ensonhaber.com'a dön

Olimpiyatlar’da 5 Türk

Yarın sabaha karşı resmen başlayacak olan 2010 Vancouver Kış olimpiyat oyunlarında Türkiye’yi 5 sporcu temsil edecek.

Yorum Yap

Kış Olimpiyat Oyunları 21. kez, tüm dünyadan sporcuları bir araya getirecek. 1976'da Montreal Yaz Oyunları'nı, 1988'de Calgary Kış Oyunları'nı düzenleyen Kanada, yıldız sporculara bu kez Vancouver kentinde ev sahipliği yapacak. Vancouver, adaylık yarışında Güney Kore'nin Pyeongchang ve Avusturya'nın Salzburg kentlerini saf dışı bıraktı. Spor tesislerinin inşası bir yıl önce tamamlanmıştı. Kentte artık son hazırlıklar yapılıyor.

Oyunların açılış töreni için Bc Place stadı seçildi. Olimpiyat tarihinde ilk kez bir açılış töreni kapalı mekanda yapılacak. Kış oyunları tarihinin en pahalı açılış gösterisi için 40 milyon dolar ayrıldı. Töreni, 2000 Sidney ve 2006 Torino Oyunları'nın açılışında da görev yapan Avustralyalı oyuncu, dansçı ve koreograf David Atkins yönetecek.

Vancouver, törenden sonra 16 gün boyunca Olimpiyat yarışlarına sahne olacak. Bunu 10 gün sürecek Paralimpik Oyunları takip edecek. Olimpiyat Oyunları'na 80'den fazla ülke katılıyor. 5 bin 500 civarında sporcu ve takım görevlisi madalya mücadelesi verecek.

Türkiye'yi ise Vancouver'da sadece 5 sporcu temsil edecek. Alp disiplininde Tuğba Taşdemir ve Erdinç Türksever, kayak krosta Kelime Aydın Çetinkaya ve Sabahattin Oglago, artistik patinajda ise Tuğba Karademir yarışacak.

2002'de, Salt Lake City’de yarışarak Kış Oyunları'na katılan ilk Türk kadını unvanını alan Kelime Aydın, art arda üçüncü olimpiyat tecrübesini yaşayacak.

2006 Torino Olimpiyatı'nda 21. olan, Türkiye'nin en başarılı artistik patinajcısı Tuğba Karademir ise Kış Olimpiyatları'nda ikinci kez yer alacak.

Yaklaşık 10 bin basın mensubu oyunlarda olup biteni yerinde izleyip tüm dünyaya duyuracak. Vancouver kış oyunları'nı 3 milyar kişinin televizyondan, 75 milyon kişinin de resmi web sitesinden takip etmesi bekleniyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)