Ensonhaber.com'a dön

Olimpiyat şampiyonunda doping şüphesi

Rio 2016 Olimpiyat Oyunları'nın kadınlar 3000 metre su engelli yarışında şampiyonluğa ulaşan Ruth Jebet'in doping testinin pozitif çıktığı iddia edildi.

Yorum Yap

İngiltere'nin prestijli yayın organı The Guardian'ın özel haberine göre, henüz Dünya Anti-Doping Ajansı'ndan resmi bir açıklama gelmemesine karşın Jebet'in numunesinde yasaklı "eritropoetin" (EPO) maddesine rastlandı.

Gazete yetkililerinin temasa geçtiği Jebet'in menajeri Marc Corstjens, duyduğu haberlerin kendisini şoke belirterek, durumu ayrıntılı şekilde öğrenmek için 21 yaşındaki sporcuyu aradığını ancak kendisine ulaşamadığını ifade etti. Kenya'da doğan ve antrenmanlarını bu ülkede sürdüren 21 yaşındaki Ruth Jebet, buna karşın birtakım maddi vaatler karşılığı son yıllarda Bahreyn adına yarıştığı için ülkesinde tartışmalı bir figür hâline gelmişti.

Rio 2016'da Kenyalı Hyvin Jepkemoi'nin önünde olimpiyat şampiyonluğuna ulaşan ve bu başarısı sonrası Bahreyn hükûmetinden 500 bin dolar prim alan Jebet, oyunların ardından döndüğü Kenya'da protestolarla karşılanmıştı. 2011 ile 2016 yılları arası 40'tan fazla sporcusunda yasaklı madde tespit edilen Kenya'nın Rio 2016'ya kısa bir süre kala ceza alması gündeme gelmiş, ancak Dünya Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) aldığı son kararla Afrika ülkesinin oyunlarda yer almasına izin verildiğini

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)