Ensonhaber.com'a dön

Yusuf Erdoğan TL'ye geçen ilk futbolcu oldu

Yeni çıkan kanunla yerli oyuncuların sözleşmeleri TL'ye çevriliyor. Bu kanun kapsamında Türk lirasına geçen ilk isim ise Bursasporlu Yusuf Erdoğan oldu.

Yusuf Erdoğan TL'ye geçen ilk futbolcu oldu
Yorum Yap

Spor kulüpleriyle döviz üzerinden anlaşma yapan Türk sporcuların sözleşmeleri Türk lirasına çevrilecek. Sözleşmelerde iki tarafın anlaşması baz alınacak.

YUSUF, EURO KURU OLARAK 5.2'DEN ANLAŞTI

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğin ardından yerli futbolcular sözleşmelerini Türk lirasına çevirmek zorundalar. Kulüpler Birliği sözleşmeleri TL'ye 5.2 euro kurundan çevirmek istiyor. Güncel euro kuru ise yaklaşık olarak 6.90 TL. 


Futbolcular ve kulüpler euro kuru üzerinde pazarlık halindeyken, sözleşmesini Türk lirasına çeviren ilk futbolcu Bursasporlu Yusuf Erdoğan oldu. Yusuf'un sözlesinde euro kuru 5.2 TL olarak kabul edildi. 

Yusuf'un Bursaspor'dan aldığı maaş, ilk yıl (2017-2018) 700 bin euro, ikinci yıl (2018-2019) 800 bin euro ve üçüncü yıl (2019-2020) 900 bin euro olarak belirlenmişti. 

TARAFLAR ANLAŞAMAZSA KUR 4.54

Sözleşmeler TL'ye çevrilirken esas alınacak durum iki tarafın anlaşması. Ancak taraftar arasında mutabakat sağlanamazsa 2 Ocak 2018'den önce akdedilen sözleşmelerdeki döviz bedelinin Türk lirasına çevrilmesinde, 2 Ocak'taki Merkez Bankası efektif satış kuru esas alınacak. Söz konusu dönemde dolar 3,77 lira, euro ise 4,55 liradan satılıyordu.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)